LOKALITA kde prostě chcete bydlet - REZIDENCE POLNÁ
 

Polná se rozprostírá na východě Čech, v okrese Jihlava, 14km severovýchodně od Jihlavy, 17km jihovýchodně od Havlíčkova Brodu a 20km jihozápadně od Žďáru nad Sázavou. Žije zde přibližně 5.200 obyvatel. V obci se nachází veškerá občanská vybavenost (obecní úřad, knihovna, kino, mateřská a základní škola, umělecká škola, dům dětí a mládeže, policie ČR, zdravotní středisko, lékárna, zámek, kostel), dále má velké sportovní a kulturní vyžití např. "Mrkvancovou pouť" - která je jednou z největších na Vysočině.

 

Vznikla přibližně v polovině cesty pohraničním hvozdem mezi Čechami a Moravou, pravděpodobně v polovině 12. století, jako odpočinkové místo na jedné ze starších větví Haberské stezky. Nejstarší písemnou zprávou o Polné je majetková listina Jana I. z Polmny, datovaná dne 7. 6. 1242, kterou potvrdil český král Václav I.
Polná se svou polohou uprostřed Českomoravské vrchoviny z hlediska obchodního i vojenského stala strategickým místem a opěrným bodem. Umístění osídlení předurčilo vznik trhové vsi. Město po staletí leželo buď přímo nebo v těsné blízkosti hlavních obchodních cest přes Vysočinu. I z těchto důvodů bylo Polenské, a později Polensko-přibyslavské panství, v držení významných šlechtických rodů.

Loading...